Czy Twoje podłogi w pomieszczeniach czystych zachowują zgodność z normą ISO 14644-1 po 10 latach użytkowania?
Przypomnienie podstawowych właściwości podłóg, które należy wziąć pod uwagę w pomieszczeniach czystych
Wybór materiałów podczas projektowania pomieszczeń czystych ma kluczowe znaczenie. Materiały te (w tym podłogi) muszą gwarantować stabilność parametrów produkcyjnych i spełniać wymogi prawne dotyczące klasyfikacji pomieszczeń czystych (GMP, klasa ISO).
Wśród materiałów podłogi odgrywają ważną rolę i należy wziąć pod uwagę kilka parametrów.
Wymagania dotyczące podłóg w pomieszczeniach czystych
Kontrola skażenia biologicznego ISO 846
W pomieszczeniach czystych, zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym, poziom biokontaminacji (bakterii, grzybów itp.) musi być stale monitorowany, aby zapobiec ryzyku rozprzestrzeniania się mikroorganizmów. Dlatego też materiały wybrane przez producentów do środowisk kontrolowanych nie mogą ułatwiać rozwoju jakiejkolwiek formy biologicznego skażenia.
W naszym przypadku podłogi do pomieszczeń czystych nie mogą pozwalać na rozwój mikroorganizmów na ich powierzchni. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wybrana podłoga jest certyfikowana przez niezależne laboratorium zgodnie z normą ISO 846, która mierzy wzrost bakterii i grzybów (liczba CFU) na powierzchni podłogi przez okres 28 dni. Logicznie rzecz biorąc, podłoga nie powinna pozwalać na rozwój bakterii lub grzybów w okresie testowym.
Szczególna dekontaminacja ISO 4628-1 &-2
70% cząstek unoszących się w powietrzu trafia na podłogę (po oczyszczeniu powietrza). Oznacza to, że podłoga musi być łatwa do czyszczenia i odkażania w kierunku cząstek, aby uniknąć ryzyka biokontaminacji. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że wybrana podłoga nie zawiera żadnych cząstek na swojej powierzchni po czyszczeniu. Test ryboflawiny zgodnie z normą ISO 4628-1 i -2, przeprowadzony przez niezależne laboratorium, stanowi dowód na to, że wierzchnią warstwę podłogi można łatwo oczyścić z cząstek.
Odporność i trwałość
W trakcie eksploatacji pomieszczenia czystego, podłoga będzie narażona na wiele różnych czynników, takich jak: duży ruch (pieszy lub mechaniczny), zagrożenia eksploatacyjne, takie jak uderzenia lub zarysowania podłogi, ataki chemikaliów lub agresywnych produktów do odkażania (takich jak na przykład H202). Ważne jest, aby zdefiniować wymagania, na które będzie narażona podłoga, tak aby była dostosowana do warunków użytkowania i odpowiednio dobrana.
Wodoszczelność
Aby zagwarantować wodoszczelność montażu, wykładzina podłogowa musi mieć idealne połączenie na styku rolek (zgrzewanie na gorąco) i na styku podłogi ze ścianą (system listew przypodłogowych). Niektóre systemy, takie jak WCS (Watertightness Control System), umożliwiają sprawdzenie wodoszczelności podłogi zaraz po jej zainstalowaniu i przez cały okres eksploatacji, dzięki czemu można dokonać niezbędnych napraw w przypadku wykrycia słabych punktów, których nie można zobaczyć ludzkim okiem (z powodu uderzeń lub głębokich nacięć).
Konserwacja / Naprawy
Naprawy podłóg mogą być trudne w kontrolowanym środowisku, zarówno w spoczynku, jak i w użyciu. W przeciwieństwie do żywic epoksydowych lub poliuretanowych, rozwiązania winylowe umożliwiają szybkie naprawy (spawanie na gorąco w przypadku drobnych napraw, takich jak przecięcia lub uderzenia) lub łatwą wymianę obszarów, które mają zostać odnowione, bez zatrzymywania produkcji.
Właściwości ESD
W pomieszczeniach czystych w niektórych branżach farmaceutycznych lub elektronicznych zaleca się instalowanie podłóg ESD (Electro Static Discharge), aby zapobiec ryzyku wyładowań elektrostatycznych, które mogłyby mieć wpływ na produkt (półprzewodnik, płytka drukowana) lub proces (maszyna, elektronika), lub w celu ochrony ludzi przed ryzykiem pożaru/wybuchu (przykład: obszary ATEX).
W zależności od rozwiązywanego problemu ESD, ważne jest, aby wybrać odpowiednią normę ESD (IEC 61340, ANSI S20.20, EN14041 itp.), a tym samym podłogę, która ją spełnia.
Mipolam Biocontrol Clean, jedyne rozwiązanie z gwarancją ISO 14644-1 przez kilka lat użytkowania
Wszystkie podłogi używane w pomieszczeniach czystych są testowane przez niezależne laboratoria, gdy są świeżo zbudowane, aby ocenić ich poziom uwalniania cząstek. Jednak po kilku latach użytkowania uwalnianie cząstek może znacznie wzrosnąć w wyniku regularnego zużycia spowodowanego ruchem i nie spełniać już poziomu wymagań wymaganych w danym pomieszczeniu czystym. Wybór podłogi powinien zatem uwzględniać starzenie się podłogi, aby zapewnić, że pozostanie ona na oczekiwanym poziomie.
Contact our cleanroom flooring experts
Get in touch with our cleanrooms experts for information and advice on Gerflor's custom cleanroom solutions.
Thank you for your request
Our Industry experts will contact you soon to go through your request.
Dowiedz się więcej o firmie Gerflor
Od ponad 80 lat Grupa GERFLOR projektuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne, dekoracyjne i ekologiczne produkty: elastyczne podłogi, linoleum, okładziny ścienne i produkty ułatwiające dostępność w obiektach, podłogi antypoślizgowe i antystatyczne. Kompleksowa oferta w zakresie od instalacji po wykończenie dla profesjonalistów i osób prywatnych.
Gama produktów spełnia specyficzne wymagania każdego zastosowania rynkowego: w obiektach komercyjnych, edukacyjnych, szpitalnych, sportowych (sale gimnastyczne i place zabaw na świeżym powietrzu), a nawet budynkach mieszkalnych. Rozwiązania Gerflor są źródłem inspiracji, zapewniając dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, wydajność i zwrot z inwestycji.