Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
banner-lino

Jak dbać o podłogę z linoleum?

Linoleum to materiał podłogowy o wielu zaletach. Wykonany z naturalnych materiałów, jest przyjazny dla środowiska i jest użytkowany zarówno przez osoby prywatne, jak i profesjonalistów w różnych sektorach. Można go znaleźć w szpitalach, szkołach, hotelach i placówkach handlowych, a także w innych miejscach.

Ekspercki

Zalety podłogi z linoleum

Z praktycznego punktu widzenia linoleum jest łatwe w montażu i niezwykle trwałe, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości przez wiele lat, jeśli jest odpowiednio konserwowane. Linoleum zawdzięcza swoją odporność obecności oleju lnianego w składzie i grubości, dzięki czemu jest mniej podatne na wpływ ciągłego ruchu pieszego i zużycia.

Bardzo łatwe w utrzymaniu (wystarczy miotła), jest również szczególnie higieniczne ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Linoleum jest produktem o wysokiej wydajności i nie wymaga impregnacji, gdyż zapewnia ją powłoka „Neocare”, chroniąca powierzchnię przed uszkodzeniami chemicznymi lub fizycznymi

Ponadto linoleum oferuje doskonałe właściwości izolacji akustycznej i termicznej, zapewniając niezrównany komfort.

enfants-sur-lino

Jak czyścić podłogi z linoleum

Linoleum nie wymaga skomplikowanej konserwacji, ale ponieważ jest to specyficzny materiał, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad konserwacji, aby uniknąć trwałych uszkodzeń.

Linoleum jest szczególnie higieniczną wykładziną podłogową, ponieważ w procesie produkcji poddawane jest obróbce odpornej na zabrudzenia i bakterie. W przeciwieństwie do innych wykładzin podłogowych, nie wymaga stosowania środków chemicznych do czyszczenia. Do jego konserwacji nadaje się kilka całkowicie naturalnych rozwiązań.

Należy pamiętać, że w przypadku dużych powierzchni lub dużego natężenia ruchu, bardziej praktyczne jest wybranie czyszczenia mechanicznego w celu utrzymania podłogi z linoleum, na przykład za pomocą szorowarki do podłóg.

Całkowicie naturalne rozwiązania

Do codziennego czyszczenia podłogi z linoleum doskonale nadaje się woda z mydłem.

Przed myciem podłogi z linoleum zaleca się usunięcie kurzu, najlepiej za pomocą odkurzacza.

Następnie należy przygotować mieszaninę gorącej wody i kilku kropli płynu do mycia naczyń lub płatków mydlanych, a następnie wyczyścić mopem. Należy pamiętać, że mop powinien być tylko lekko wilgotny, ponieważ linoleum nie toleruje nadmiernej ilości wody.

Idealne do odtłuszczania podłóg z linoleum, czarne mydło jest również ekologiczną i wydajną metodą czyszczenia.

Aby wyczyścić podłogę z linoleum za pomocą czarnego mydła, wystarczy napełnić wiadro gorącą wodą i dodać dwie łyżki czarnego mydła. Wyczyść podłogę za pomocą mopa (upewniając się, że jest dobrze wyciśnięty). Po zakończeniu czynności spłucz podłogę z linoleum czystą wodą.

Ta prosta sztuczka jest idealna do dezynfekcji podłóg. Wlej pół szklanki białego octu do wiadra z gorącą wodą i użyj go do umycia linoleum. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu octu, możesz dodać do mieszanki jedną lub dwie krople olejku eterycznego.

W przypadku szczególnie uporczywych plam, woda z mydłem lub biały ocet mogą nie wystarczyć do wyczyszczenia podłogi z linoleum. W takim przypadku można użyć sody oczyszczonej, która jest bardzo przydatna do usuwania plam z podłóg linoleum.

Wymieszaj około trzech łyżek kryształków sody w wiadrze wypełnionym litrem gorącej wody i ostrożnie wyciśnij mop przed czyszczeniem podłogi. Spłucz czystą wodą i dokładnie wyciśnij mopa przed użyciem.

Produkty, których należy unikać podczas konserwacji linoleum

Jak wspomniano wcześniej, linoleum jest wykonane głównie z naturalnych materiałów, takich jak mączka drzewna, olej lniany i naturalne pigmenty. Z tego względu jest to stosunkowo delikatny materiał, który nie jest kompatybilny z niektórymi środkami czyszczącymi.

Ważne jest, aby unikać produktów ściernych lub silnie skoncentrowanych, takich jak wybielacze, amoniak lub aceton. Tego typu produkty mogą uszkodzić kolor i połysk podłogi z linoleum.

Jak usunąć plamy z linoleum

W praktyce zależy to od rodzaju plamy, którą należy wyczyścić! Na przykład kryształki sody są idealne do usuwania plam spowodowanych jedzeniem, podczas gdy olej lniany jest idealny do czyszczenia plam z wilgoci.

Jeśli jednak nie masz pewności co do przyczyny plamy, najbezpieczniejszą opcją jest przetarcie plamy wilgotną gąbką. Możesz również użyć szmatki zamoczonej w paście do czyszczenia kamienia, aby uzyskać doskonałe rezultaty.

Cokolwiek zrobisz, pamiętaj, że linoleum nie jest przeznaczone do kontaktu z dużymi ilościami wody.

lino

Jak przywrócić blask linoleum?

Aby przywrócić dawny blask starej podłodze z linoleum, istnieje bardzo skuteczna sztuczka starej żony: żółtko jaja! Użyj żółtka jednego jajka i wymieszaj je z około pół litra letniej wody.

Następnie zanurz miękką szmatkę w mieszance i energicznie przetrzyj nią podłogę z linoleum. Po całkowitym wyschnięciu podłoga z linoleum będzie jak nowa i lśniąca jak nigdy dotąd!

lino-corridor
Gerflor jest zaangażowany w ochronę środowiska
we care / we act

Zespół Gerflor zawsze stawiał w centrum zainteresowania klientów i środowisko.
Nasze pokrycia podłogowe, rozwiązania ścienne i elementy wykończeniowe są zaprojektowane tak, aby służyły jak najdłużej, ułatwiały życie użytkownikom i chroniły ich zdrowie. Są one również przyjazne dla środowiska, zarówno w sposobie ich projektowania, jak i w opcjach dostępnych po zakończeniu ich użytkowania.

Odkryj nasze zobowiązania
gerflor-img-environnement.jpg
Zobacz produkty, które są obecnie dostępne również bezpośrednio w magazynie w Polsce